Dedikodu: Evlenmekten Korkan Şair

Yeni haftaya büyük bir şairin hayatından ilginç bir bilgi vererek başlıyoruz. Tek taraflı aşk yaşayan Arifler, kendini çirkin bulan Haşimler, evlenmeye vakit bulamayan Veliler derken bu defa karşımızda korktuğu için evlenmeyen bir şair var: Yahya Kemal Beyatlı.

Türk edebiyatının önemli şairlerinden olan Yahya Kemal oldukça disiplinli bir şairdi. Şiire çok fazla önem verir, en iyisini yazmak için çabalar, mükemmeli yakalamaya çalışırdı. Sessiz gemi diyebilmek için ne kadar beklediğini hepimiz biliyoruz. Böylesine mükemmeliyetçi bir şairin özel hayatında enteresan bir korku yaşadığı ve bu korkunun da evlilik olduğunu öğrendik. Peki Yahya Kemal, evlilikten neden korkuyordu?

Yahya Kemal hiç evlenmedi çünkü kötü bir evlilik yaşamaktan korkuyordu. Müzehher Va-Nu, Yahya Kemal’in evlilikle alakalı fikirlerini şöyle aktarıyor:

“Yahya Kemal’in evlilik konusunda sık sık tekrarladığı fikirler ilginçti. ‘Sizinki ideal evlilik derdi. Hem hayat arkadaşı, hem iş arkadaşı, hem sevgili… En mükemmel evlilik sizinki gibi olandır. Sonra metresle yaşamak gelir. Yaşarsın yaşadığın kadar, istemedin mi giyer şapkanı gidersin.” diyerek mükemmel evliliğin tanımını yapan Yahya Kemal asıl korktuğu hususu yani kötü evliliği ise felaket olarak yorumluyor:

“Kötü evlilik kadar felaketi de yoktur. Anlaşamamış bir karı kocanın evliliği… Ya boşanabilirsin ya boşanamazsın. Şapkanı giyersin, ya başından alırlarsa? İşte ben bu korkuyla evlenmedim.”

Yahya Kemal’in yoksulluktan evlenemediğine dair söylentiler de kuru dedikodu olur böylelikle. Onun evlenmemesinin ardında ideal evliliği bulamama korkusu yatmaktadır.


Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.