İsyan Etmek

Hayat mı acımasız yoksa onu yaşanmaz hale getiren insanlar mı? Bilinmez. Zaten bir bilen olsaydı, olmazdı kimse acınacak halde. Yaşamazdı hiç kimse kurduğu onca hayalin, kırılışını peşine. Yahut gülmezdi kimse, ağlanacak haline.

Hava kararalı çok olmuştu. Birbirini tekrar eden günler, günden güne ağırlaşan dersler ve neden ağırlaştığını bilmeden yaşayan bizler… Her şey aynıydı. Yaşanan her bir gün, bir sonrakinin devamı ya da dünün tekrarı. Yanlış bir şeyler olduğu muhakkaktı ama isyan etmekten en çok kaçınılandı.

O akşam yine geç saatte çıkmıştım kütüphaneden. Her şey o kadar yoğundu ki, zamanla bir işim kalmamıştı. Sanki o benim için geçmiyor da, ben onun için geçiyormuşum gibiydi. Yorgunluktan sağlam basamıyordum adımlarımı. Öyle ki, yönlendiremiyordum da gideceğim yere. Bir baktım ki kırtasiyenin önünde eski bir dostum var, elinde sayfalar dolusu not ile. Gözleri dolu ama akan tek bir damla yaş yok. Buz gibi duruyor ve hali hazırda üşüyen bedenimi daha da titretiyordu. Eski günlerin hatrı dedim, çöktüm yanına.

Sordum, “Neyin var?” diye. İrkildi tedirgin bir şekilde. İlk görüşte tanıdı beni, indirdi kapattığı tüm perdelerini ve birden dökülüverdi. “Yoruldum.” dedi. “Yoruldum böyle yaşamaktan.” Sıradan bir öğrencilik krizi sanıp teselli edeyim dedim ama yok. Bu çok daha farklı, çok daha koyu bir şeydi.

“Ben böyle bir hayatı istemedim.”

“Nasıl bir hayatı?”

“Doğdum; önüme defter ve kitap koydular, yaşa dediler. Okudum, yazdım. Yaşadım sandım. Bana yaşamayı yanlış öğrettiler. Bu yaşıma kadar, sanarak yaşamışım.”

“Hepimiz aynı dertten muzdaribiz. Bizden ne isteniyorsa, onu vermeye devam edeceğiz.”

“Hayatım devamlı dayatmalara dayanmakla geçti. Hiçbir şey bana sorulmadı ya da bana bırakılmadı. Öyle bir dayatma ki bu, şimdi bir ders kaçırsam dünyam yıkılmış, hayatım mahvolmuş gibi hissediyorum.” dedi ve elindeki notları var gücüyle sıkmaya başladı. Benden de farklıydı. O benim gibi alışmayı ya da uymayı değil, sorgulamayı seçmişti.

“Beceremiyorum işte. İçi boş sorumluluklar sırtımda dolu bir küfe gibi. Bunca yıl bir şekilde yaşadım ama şimdi geldiğim noktada ne yaşamışım, nasıl geçirmişim onca zamanı, adını koyamıyorum. Bu çok ağır. Artık kaldıramıyorum.”

“Sözlerin beni endişelendiriyor dostum. Bir dönem sınıf arkadaşıydık. Yine böyle bir konuşmamız olmuş, bana hayallerinden, hedeflerinden bahsetmiştin. Görüyorum ki bu hedeflerden vazgeçeceksin.”

“Hayatı yaşama farkındalığına varmak için gelecekten vazgeçmek mi gerek? Her ikisini de yapamaz mı insan?”

“Şu an hiçbirini yapamadığını görüyorum.”

“Bana bunu söylemediler. Çalış, çalış, çalış dediler. Çalışmaktan başka bir şey olmadı hayatımda.” dediğinde sinirlenmiştim. Sesimi yükselterek, “Neden hâlâ sana birinin bir şey söylemesini bekliyorsun ya da neden hâlâ o söylenenlere kulak asıyorsun?”

“Çalışmaktan başka ne yapılır bilmediğim için. Ezberim bu benim. Kağıt elimde olmadığı sürece de ben koca bir hiçim.”

“Ama bunun isyan ettirecek kadar yanlış bir şey olduğunu görüyorsun. Bildiğini okuyup oynamaktan başkasına cesaretin mi yok? Hep biri mi yönlendirecek seni? Ne zaman doğaçlama yapacaksın?”

“Görünen o ki, hiçbir zaman. Cesaretim yok benim. İsyan etmeye kadar var, ötesi yok. Yerine göre çalış, yerine göre yaşa. Hatta yerine göre yaşamanın yeri de, çalışırken yaşa! Ne kadar hızlı geçiyormuş zaman…”

Onu böyle görmek çok üzmüştü beni. Onda beni görmek üzmüştü asıl beni. Yardım edemiyor, çekip kurtaramıyordum onu girdiği girdaptan. Bir tek sözüm vardı dilimde, onu kurtarabilecek. Denedim ama olmadı. Söylediği şey beni de, benden çıkan sözü de aşardı.

“İsyan etmek en büyük cesarettir ama sözle olmaz. Harekete geçersen, bir şeyleri değiştirmeye kalkarsan isyan edebilirsin ancak.” dedim ve o da döndü, buruk bir tebessümle, “Yeni bir şey daha öğrendim. Desene, isyan da edemeyecekmişim!”

Eyüp Saka – Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.