Tiyatromuzun Simgesi Kavuk Yeni Sahibini Buluyor!

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun simgesi haline gelen kavuk bu akşam yeni sahibini buluyor. Son kavuklu Rasim Öztekin bu akşam yapılacak özel bir törende kavuğu genç meslektaşı Şevket Çoruh’a devredecek.

2016 yılında kavuğu devralan usta tiyatrocu Rasim Öztekin sağlık sorunları nedeniyle tiyatrodan uzak kalmıştı. Hal böyle olunca vakit kaybetmeden kavuğu bir başka arkadaşına teslim etmek isteyen Öztekin, geçtiğimiz günlerde kararını sosyal medyadan duyurmuş ve altıncı kavuklunun Şevket Çoruh olacağını açıklamıştı.

Zorluklarla kurduğu Baba Sahne’nin ayakta kalması için türlü fedakarlıklar gösteren ve sanat yapabilmek, üretebilmek için mücadele eden Şevket Çoruh bunu sonuna kadar hak etti bizce!

Bu akşam gerçekleşecek olan tören öncesi iki tiyatrocu duygularını anlattı. Rasim Öztekin tercihini önce Ferhan Şensoy ile paylaştığını ve onun da kendisini desteklediğini söyledi. Ayrıca Şevket Çoruh’a bu kararını telefonda söylediğini ve Çoruh’un çok heyecanlandığını, duygulandığını hatta iki gün uyuyamadığını da ekledi. Kararında Şevket Çoruh’un tiyatroya verdiği değer ve çabanın etkili olduğunu söyleyen Öztekin, oyunculuğunu da çok beğendiğini ifade etti.

Şevket Çoruh da kavuğu tüm tiyatro camiası adına kabul ettiğini belirtirken, “Bizler, Baba Sahne ya da Mart ayından beri kapalı salonlarına rağmen hâlâ içlerinde tiyatro aşkı olan, mesleklerini, sanatlarını yapmaya çalışan binlerce oyuncu arkadaşım, meslektaşım adına da alıyorum birazcık. O yüzden ‘ben’ değil, ‘biz’ olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kavuğun önceki sahipleri sırasıyla: Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin.

Altıncı kavuklunun Türk tiyatrosuna hayırlı olmasını diliyor ve kendisine başarılar diliyoruz. Yaşasın sanat, yaşasın tiyatro!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.