Tiyatroculara Çağrı: Sesimiz Olun!

Darağacı Sanat olarak son zamanlarda sahne sanatlarıyla alakalı gelişmeleri üzülerek takip ediyoruz. Seyircili yapılması dahi gündemde olan spor faaliyetlerinin, önüne türetilen farklı isimlerle reklam edilen indirim mağazalarının ve virüse karşı mesafe tanımaksızın kenetlenen halkın olduğu yerde hali hazırda 6 aydır kapısı çalınmayan sanatın hedef alınması açıklanmaya muhtaç, ancak açıklamaya tenezzül edilmeyen bir karardır.

Sanatın olmadığı yerde elle tutulur hiçbir şey yoktur ve elle tutamadığımız şeyler oldukça, boşlukta sürüklenmeye devam edeceğiz.

Tüm dünyayı saran ve içinden çıkılmaz bir hale sokan korona virüsün herhangi bir mağduriyete yol açmaması adına önlemler alınmakta ama en büyük mağduriyetin aylardır faaliyet gösteremeyen ve daha kötüsü destek de verilmeyen tiyatro ve tiyatrodan ekmek yiyenlerce yaşandığı göz ardı edilmektedir.

Tiyatro sanatının önemi ve olmayışının aczi gündemimizdir. Bu sanattan ekmek yiyen binlerce insanın çaresizliğe mahkum edilmesi gündeminiz olmalıdır.

Hiç kimsenin kazanmadığı bu sürecin kaybedeni tiyatro olmamalıdır. Özel tiyatrolar geride bırakılan 6 ayı yalnızca gider hesabı yaparak geçirmiştir. Geçiremeyenler, herhangi bir destek göremeyenler ve umutla yapılacak bir sanat içerisinde umutsuz kalanlar ise kapılarını kapatma kararı almaya başlamıştır. Bu gidişe bir dur demek, tüm yetkin insanların sorumluluğudur.

Bu sürecin kahramanları olduğu gibi sorumlu taraflarından biri de tiyatroculardır. Tiyatro camiasının bu süreçte bir sese, bir öncüye ihtiyacı vardır. Tiyatroseverler olarak sesimizin yeterince yüksek çıkamadığını gelinen noktada görüyor ve size ihtiyaç duyuyoruz. Sesimizin çıkamadığı yerlere yükselip duyurarak camiayı ayağa kaldırmanızı istiyoruz. Tiyatrocu uyumaz, uyandırır.

Bu öncü; Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun simgesi olan kavuğun yeni sahibi Şevket Çoruh olabilir, zorluklara karşı sanat yapmak için uğraşan Behzat Uygur olabilir, tiyatrocu yetiştirmek amacıyla çıktığı yolda boş salonda televizyona bölüm çekmek zorunda kalan Yılmaz Erdoğan olabilir.

Doğrular için değil, tek doğru için

Fikir ayrılıkları için değil, aklımız fikrimiz olan tiyatroda birleşebilmek için

Kırgınlıklar için değil, tamamen kırılmadan yetişmek için

SESİMİZ OLUN!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.