Karagözüm İki Gözüm Sergisi Açıldı!

Yapı Kredi Kültür Sanat’tan Karagöz sergisi… Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 7’den 70’e herkese hitap edecek bir karagöz sergisini için kolları sıvadı. Küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan’ın yaptığı “Karagözüm İki Gözüm” sergisinde,  Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosunun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin’in orijinal tasvirlerinin yanında karagöz sanatına hayat veren üstatların ve günümüz karagöz sanatçılarının tasvirleri de yer alıyor.

20’den fazla karagöz sanatçısının 350 tasvirini, dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri, dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı, gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları, günümüz karagöz sanatçıları gibi tematik başlıklar altında ele alan sergi sanatseverlerle buluşuyor.

15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın birinci katında bulunan Yapı Kredi Müzesinde yapılacak olan sergiyi kaçırmamanızı öneririz.

Hazırladığı arkeoloji ve geleneksel sanat sergileri ve yayınlarla kültürel mirasımızın yaşatılması için mücadele veren Yapı Kredi Müzesi’nin “Karagözüm İki Gözüm” sergisinde çevrimiçi etkinliklere de yer verilecek. Serginin Yapı Kredi Yayınları tarafından İngilizce ve Türkçe basılan bir sergi kitabının da mevcut olduğunu söyleyelim.

Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunan, Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 karagöz tasviri en son 2004 yılında “Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân” sergisinde gösterilmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.