ÖNSÖZ / Bütün Şiirleri-Sabahattin Ali

Kalemi kırılan ancak kıranları mürekkebinde boğan, halen konuşulan, Türk okuyucusunun çok satanlardaki gururu, yeni neslin yaşıyor sandığı, eserleriyle sanıldığından çok yaşayan büyük bir ustadır Sabahattin Ali.

Şair yönü pek bilinmese de yazmaya şiirle başlamıştır. Balıkesir’deki öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla çıkardığı okul gazetesinde yayımlanan şiirler onun ilk yazılarıdır. Zaman içerisinde çeşitli dergilerde şiirleri ve öyküleri yayımlanır. O dönem öyküye ağırlık verse de şiir yazmayı bırakmamıştır. 1934 yılında ilk kitabı Dağlar ve Rüzgar yayımlanmıştır. Bu kitapta daha önce dergilerde yayımlanmamış şiirlerine de yer vermiştir.

Bugün Sabahattin Ali daha çok öykü ve romanlarıyla tanınmakta. İlk kez şiirden yanmıştır ağzı. Belki de bu belirlemiştir edebiyatta yürüyeceği yolu. Konya’da öğretmenlik yaptığı dönemde okuduğu “Memleketten Haber” adlı şiir, onun ilk kez hüküm giymesine neden olmuştur. 1933 yılında dışarı çıktığında memuriyetini kaybetmiş bir edebiyatçıdır. Varlık dergisinde yayımladığı şiirlerin arkası gelmeyecektir. O, karşılaştığı yol ayrımında şiirin olduğu yolu değil, diğerini seçmiştir. Bunda cezanın etkisi var mıdır bilinmez fakat bilinen 1935 yılından sonra şiir yayımlamamıştır. O tarihten sonra Sabahattin Ali öykü ve romanlarıyla ön plana çıkarak adını edebiyatın tarihine kazımıştır.

Sabahattin Ali şiiri halk edebiyatını anımsatan bir şiirdir. Hece ölçüsündeki ustalığını, halk edebiyatı geleneğiyle taçlandırır. Şiirlerinde yadsınamaz güzellikte bir ritim vardır. Bu ritim ilerleyen zaman içerisinde besteciler tarafından da yadsınamayacak ve şarkı haline gelerek, dilden dile yayılmaya devam edecektir.

Sabahattin Ali’nin şiirlerinde umutsuzluk hemen göze çarpar. İçindeki olumsuz havayı buram buram solutur okuyucuya. Genel olarak aşk, yalnızlık ve karamsarlık temalarını yansıtmıştır şiirine. Yaşadığı dünyadan memnun değildir. Mutsuzdur, yalnızdır ve umutsuzdur fakat oldukça vefalıdır. Yalnızlığından bunalıp dizelerine kapanan okuyucusuna duygularıyla sarılır.

Sabahattin Ali’nin varlığında yayımladığı tek şiir kitabı Dağlar ve Rüzgar adlı kitabıdır. Bu kitap şairin seçmesidir adeta. Yayımlamaya değer gördüklerine yer vermiş, gerisini dergilerde bırakmıştır. Sabahattin Ali’nin diğer şiirleri; “Kurbağanın Serenadı” ve “Öteki Şiirler” olarak adlandırılabilir. Kurbağanın Serenadı, Sabahattin Ali’nin ilk şiirlerinden oluşurken, Öteki Şiirler sadece dergilerde yayımlanan şiirleridir.

Esasında Sabahattin Ali şairliğinden pek memnun değildir. Hatta Dağlar ve Rüzgar adlı kitabını bile yayımladığı için pişmanlık duymuştur. Pişmanlığını şu sözlerle dile getirmiştir: “Dünyada pek çok hatalar yapmışımdır, fakat bunların bir tanesi gayri kabil-i tamirdir. Ve beni her zaman üzecektir: Ben bu şiirleri kitap halinde çıkarmamalı idim. Başkalarının fikirlerini bir tarafa bırakalım, bu manzumelerin kaç paralık şeyler olduğunu ben herkesten iyi bilirim.”

Sabahattin Ali ile okuyucularının ayrıldığı tek nokta tam da burasıdır. O, şiirlerini beğenmezken okuyucuları tarafından çok beğenilir ve bir şekilde ustayla yeniden birleşilir. Sabahattin Ali büyük bir değerdir. Bu değerin herkes tarafından bilinmesi gerekir. Darağacı Sanat olarak amacımız mirasyedilik yapmak değil, mirasa hak ettiği saygıyı göstermektir. Ustanın aramızdan fiilen ayrılıp her birimize biçilen ömürlere ayrı ayrı dahil olarak yolumuzu aydınlattığı eserlerinden olan şiirlerini, “Bütün Şiirleri” adıyla sizlere sunmaktan onur duyuyoruz. 2019 yılında Türk okuyucusuna emanet edilen miras, “Herkes okusun diye” Darağacı Sanat bünyesinde sizlerin nezdinde emin ellerde!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.