Okunmaması Gereken Kitaplar

Kitap, insanların birbirleriyle konuşa konuşa anlaştığı hayatta en etkili iletişim aracıdır. Çok konuşmadan, boş konuşmadan, bitti mi biten, sonunda üzüyorsa da gitmeyi bilendir kitap. Tanımadığınız ve belki de artık hayatta olmadığı için tanıyamayacağınız insanların yıllar önceden size bir şeyler anlatması, sizinle konuşmasıdır. Üstelik iletişim konusunda da tercihi size bırakmıştır. Siz onunla konuşmayı istemediğiniz sürece, sizi rahatsız etmeyecektir. Bunu yapan kitaplar, okunası kitaplardır. Bunu yapmayanlar ise şu an okuyarak okumamanız gerektiğini anlayacağınız kitaplardır.

İçinde türüne göre yazılmış birtakım yazılar barındıran ve önünde tümünü yansıtan ismin yer aldığı iki taraflı kapağın oluşturduğu bütünlüğün adı kitaptır. Ne yazık ki birinin diğerinden farklı bir adı yoktur. Bu yüzden iyi kitap ve kötü kitap vardır. Bu yüzden okunması gereken ve okunmaması gereken kitap vardır. Günümüzde okunmaması gereken kitaplar ne yazık ki daha fazladır çünkü dedik ya, okunması gereken kitap siz istemediğiniz sürece sizi rahatsız etmez ama okunmaması gereken kitap her an karşınızdadır. Televizyonda, telefonda, metro istasyonunda, bir ağacın gövdesinde, hatta akşamı kızartmayla aradan çıkarmak istediğiniz için yöneldiğiniz patlıcanların, kabakların arasında bile. İşte o kitaplar, okunmaması gereken kitaplardır. Size bir şey katacak olan kitabın kokusu farklıdır, özeldir. Bir domates gibi kokmamalıdır. Koku demişken… Kitabın kendi kokusu, alabilene ve değer verene gerçekten de çok hoştur. Yeni alınacak kitabın kokusu umudu, hayali ve yeni kitap alıyor olmanın hevesini, tazeliğini yansıtırken alınmış, okunmuş ve rafa kaldırılmış bir kitabın kokusu da yaşanmışlıkları, o kitapla olan uğraşı, geçirilen zamanı ve nihayeti temsil eder. Kitabın öz kokusu, bu dünyaya ait olmayacak kadar güzeldir. Bu kokuyu fesleğenle, portakalla, vanilyayla bastırmanın hiçbir manası yoktur. Aldığı şeyde koku arayan biri mum almalıdır zira kitap üfleyerek sönecek bir alev değildir. Kokulu kitaplar okumayın!

İnsanın dinini öğrenebileceği bir kitap vardır. O kitabı anlayabilmek için illa bir başka kitap okumak istiyorsa, o kitabı anlatabilecek donanımda birinin kitabını okumalıdır. İşletme bitirmiş, Yunus Emre sözleriyle tesadüf etmiş, Mevlana’ya ait olduğuna inandığı paragraflarla bezenmiş kirli sakallı donanımsız biri ne dini öğretecek ne de dinin kitabını açıklayacak bir kitap yazabilir. “Düşünsene! Allah senden razı oluyor. Kafayı yersin.” gibi teselli avcılarının, dışına verdiği özeni içine vermeyip kapağını Arap harfleriyle dolduran sıvacıların ve içi bambaşkayken dışına sırf dikkat çeksin diye Allah’a Ismarladık diye isim koyan din tüccarlarının kitaplarını okumayın!

Anı okumak güzeldir. Bir tarihi hafızaya kaydetmek güzeldir. Fakat kayda değer olmayan kimselerin anını kaydetmek gereksizdir. Sakız falından çıkan dörtlüğü şarkı yapıp kendi gibi niteliksizlerce dinlenince geldiği noktayı kaleme alan sonradan görmeleri okumayın. Sıfırdan bire çıkabilen ve birden yüze tırmanabilenlerin anıları okunmaya değerdir, modası geçtiğinde olduğundan da aşağı düştüğü fark edilecek olanların değil. Anı yıllarca okunacak değerde olmalıdır, anlık olmamalıdır. Peki ya anılarını kitap yapan çok daha ünlü ve gerçekten de okunmaya değer bir şarkıcıysa? O zaman da kitabı kimin yazdığına bakın. Editörleriyle görüşme halinde olan bir şarkıcının kitabını da okumayın. Onlara sözlü bir şekilde anlattığını katıldığı program ve seminerlerde sizlere de anlatabilir. Okunmaya değer kitap, çok başka bir seviyedir.

Kısa zamanda çok kitap çıkaran ve çok okunan yazarların kitaplarını okumayın çünkü bu kitaplar çok okunduğu için hızlı çıkarılıyor ve muhtemelen yazar değil, kurduğu ekip tarafından yazılıyor. Okunmaya değer kitaplar okuyucunun özleyeceği, sabırla yazarın doğru zamanını bekleyeceği ve çıkması için gün sayacağı kitaplardır.

Ekip demişken bir de iki kelimeyi bir araya getiremeyen fakat şaklabanlıklarıyla iki milyon insanı bir yerde toplayabilen fenomenler ve çıkardıkları kitapları var. Bir yazar eserleriyle fenomen olabilir ama bir fenomen asla yazar olamaz. Onlar sanatı ve edebiyatı ek gelir olarak görmekte ve kendilerini çok gelir olarak gören yayınevlerinin ağlarında dilenmektedir. Fenomenlerce çıkarılan kitapları okumayın.

Bazen bir kitabın kapağı her şeyi gözler önüne serer. Kitap kapağında çıplak bir erkeğin ya da kadının olduğu veya sadece bir kadın ve bir erkeğin olduğu renkli, ciltli, kabarık başlıklı kitapları okumayın. Muhtemelen kapağında bulduğunuz doluluk, açtığınızda sizi büyük bir boşluğa düşürecektir.

Kişisel gelişim kitapları okumayın. Hele ki söz konusu alanla alakalı en ufak bir eğitimi olmayanların kitaplarını sakın okumayın. “Kendinize zaman tanıyın, içinize dönün, benliğinizi keşfedin, kendinizi sevin” gibi 12 yaşındaki bir çocuğun bile size verebileceği tavsiyeleri 400 sayfalık kitap haline getirerek hayat kurtardığını zanneden çok bilen ama haddini bilmeyen kimselerin kitaplarını okumayın.

Hayatınızı değiştirecek kitaplar okumayın. Eğer okursanız bu kitapları okumuş olduğunuz gerçeğini asla değiştiremezsiniz. Hiç kimse size, sizde olmayan şifreleri veremez. Sizden artı bir niteliği olmayan hiç kimse size bir kitap aracılığıyla tılsımlar hediye edemez. Siz gerçek bir kitabı okursunuz ve izin verirseniz hayatınızı değiştirirsiniz ama bir kitap size bunu vaat ediyor diye hayatınız değişmez. Hayatında tek bir özdeyiş okumamış kimselerin koca bir sayfayı deli saçması şeylerle kaplayıp aforizma saçması size bir şey katmaz.

Kitap insana bir şey katmalı mıdır? İnsan vakit öldürmek, kafa dağıtmak, uyumak için kitap okuyamaz mı? Okur elbet ama o okuduğu iyi kitap olmaz. İyi kitap insanın vaktini öldürmez, ona o vakti hediye eder. İyi kitap insanın kafasını dağıtmaz bilakis kafasını toplar. İyi kitap insanı uyutmaz, uyandırır. İyi kitap insana değer verir, haddinden fazla bir değer alarak insanın cebini de kendisini de yakmaz.

Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.