Aşka Dair

Aşk nedir?

Aşk dediğimiz şey, arzulanan bir varlıkta bulacağımız tada susamaktan başka bir şey değildir.

Montaigne

Aşk ile koskoca dağları düz ettim.

Cahit Sıtkı Tarancı

Âşık olduğumda sadık olurum çünkü âşık olurum.

Oscar Wilde

Aşk altın değildir, saklanamaz. Aşkın bütün sırları meydandadır.

Mevlana

Aşk konusunda yanlış seçimden söz etmek hatalıdır. Zaten seçim varsa o yanlıştır.

Marcel Proust

Bizden önce gelmiş olanlar kendi aşk tariflerini yapmışlar. Kendi diyorum çünkü hepsi; aşkı hissettiklerine, öğrendiklerine göre anlatmış. Kendi usullerince yoğurmuşlar düşüncelerini ve pişirmişler öğrendiklerini. Her usta aşçının kendi tarifi olmaz mı? Farklı farklı…

Aşk da birazcık böyledir demeyeceğim zaten öyle.

Tutsam sokaktan geçen herhangi birinin yakasından… Anlat bana aşkı desem, yap tarifini. En alelade sözcükleri de kullansa, bir şeyler söylemez mi?

Size aşkın tarifini sorduğumda hemen düşünmediniz mi?  Bir şeyler söylemek istemediniz mi?

Dile pelesenk olmadı mı aşk? Birinden hoşlanan her kişi aşk sözünü etmeden durabildi mi? Pekâlâ ama nedir bu aşk; yüzyıllardır üstüne konuşulmasına, tarifler, şiirler ve hikâyeler yazılmasına karşın bir türlü ortak birkaç sözcükte buluşulamamış.

Gerçekten buna gerek var mı? Karmakarışık yaşam düzeninin içerisinde bocalayan, oradan oraya savrulurken insan kutsiyetinin en basit duygusu olan aşkı sözcüklerle ifade etmekten aldığımız haz vazgeçilebilir bir şey mi? Mamafih hep yanlış anlamadık mı biz aşkı? Her cümlemizde aşk kelimesini kullanarak aşkın anlam değerini tüketmedik mi? Bu zamanda sevdiklerimize zarar verirken en çok onun adını ağzımıza almadık mı? Onun çaresizliğinin çaresizliğimize çare olacağına inanmadık mı? Bütün bunlarla aşkı kirlettik.  Leke sürdük adına. Onu oyunlarımıza, hilelerimize, yalanlarımıza, suçlarımıza, tüm çirkinliklerimize alet ettik. İnandık ve inandık, tüm sorumluluğun ona ait olduğuna ama hep yanıldık. Bu bir düştü. Bir hayal. Bir aldatmaca. Masum olanımız aşktı, çoktan vazgeçtiğimiz, unuttuğumuz güzelliklerden.

Nedir bu aşk, anlatıverin bana? Söyleyiverin aşka dair en ufak bir söz. Can kulağımla dinliyorum sizi.  Naz yapmayın siz de, deyiverin birkaç sözcük canım, hazinenizden mi eksilir sanki?

Ne? Bana mı sordunuz? “Senin aşk tarifin ne oluyor? Bir de sen yap da görelim!” diye.

Ben aşkın tarifinin yapılabileceğine dair inancımı yitireli çok oldu.

Bak gökyüzü hâlâ mavi. Neden kaybedesin umudunu? Ama hiçbir an umudumu kaybetmedim. Bir ümit ile avundum durdum. Özlemim, hasretim artıkça arttı. Bu anda bir sözcük arıyorum peşinden koşacak, yitirdiğim inancımı filizlendirebilecek umudu. Kaybetmenin eşiğindeyim.

Aşka dair, aşka dair bir ışık besliyorum içimdeki sözcüklerin arasında. Filizlenmesinin, meyve vermesinin hayalini duyuyorum. Biliyorum boş yaşıyorum, boş yaşıyorum ama ne yapayım yaşamadan da olmuyor ki!

Eyüp Saka

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.