Sahaf Söyleşileri: Bitap Sahaf | M. Şeref Özsoy

Sahaflar kültür hayatımızın gizemli kahramanlarıdır. Sahaf Söyleşileri’nde o kahramanlardan biri olan Sevgili M. Şeref Özsoy ile söyleştik.


-25 yıldır sahaflık yapıyorsunuz. Kıymetli kitapları insanlarla buluşturduğunuz gibi pandemi döneminde de imza günlerini dijitale taşıyarak okuyucuya bambaşka bir hazzın kapısını araladınız. Dilerseniz ilk önce isminizi konuşalım. Sahafınıza “Bitap” ismini vermenizin nedenini bizimle paylaşır mısınız?

– 1997 yılının başlarında bir sahaf açmaya karar verdiğimizde hem dükkân hem de isim arayışına başladık. O tarihlerde Cumhuriyet’in arka kapağında Tan Oral karikatürleri yayımlanıyordu her gün ve ben gazeteyi okumaya oradan başlıyordum. İşte Bitap’ı da ilk orada gördüm, kitap okurken bitap (yorgun) düşmüş, uyuyakalmış bir adam karikatürü… Altındaki yazıda K harfini ufak bir dokunuşla B’ye dönüştürmüş; isteyen kitap okusun isteyen bitap… O an dükkânın isminin bu olmasına karar vermiştim. Ardından Tan Oral’ı buldum ki kendisini Cumhuriyet’i, Semih Poroy ve Kamil Masaracı’yı ziyaretlerimden az çok tanırdım. İzin istedim, hiçbir talepte bulunmadan, çizimin orijinalini değilse de fotokopisini imzalayarak verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.