Şeb-i Arûs

Şeb-i Arûs yani Türkçe karşılığıyla düğün gecesi, Mevlevilik geleneğine göre Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlana bu geceyi Rabbine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak nitelendirdiği için düğün gecesi olarak nitelendirmiştir. Aslında başka bir yönüyle düğün gecesi Anadolu kültüründe çok özel bir kavuşmanın ve çok özel bir halet-i ruhiyenin ifadesidir. Saflığın ve temizliğin gecesidir. Başka bir açıdan baktığımızdaysa düğün gecesi birbirini gerçek anlamda seven iki insanın ruhen ve bedenen birbirine kenetlenmesi demektir. Düğün gecesinin sonu gerdekle biter ve gerdek gerek Kerem ve Aslı misali yanan gönüllerin alev alarak yanarak kül olması, gerekse bazı durumlarda yeni bir yaratılışa sebep olan sonuçlarıyla kutsaldır.

Bu yüzden Şeb-i Arûs için yaratılmıştır bazı gönüller… Bu yüzden bazı açılardan bakıldığında bazı ölümler bile zevklidir. Yeni yaratılışları müjdeleyen bir düğün gecesidir. Bedeni zevklerin doruk noktasından, ruhi tutkuların doruk noktasına uzanan bir maceradır. Şeb-i Arûs bir gelinin giydiği ak gelinliğin kana bulanması kadar, bir kefene bulaşan kan izi kadar değerlidir. Bu eksende düşünüldüğünde Anadolu kültürünün mayası olan kavramlardan birisidir.

Mevlana’nın ölümünün ardından yüzyıllar geçti. Kaç Şeb-i Arûs gördü Anadolu toprakları… Her ölümün ardından yakılan yaslar ve zılgıtlar karıştı, arzunun zevkle dolan inlemelerine… Kaç Şeb-i Arûs gördü Anadolu, kaç bebek ağlayarak gözlerini açtı bu dünyaya… Şeb-i Arûs sayesinde doğdu ve Şeb-i Arûsu bekledi pek çok yürek… Gün gelince usulca göçtü herkes bu dünyadan… Her baba ve annenin en kutsal mutluluklarından birisi oldu her bebek. Peki gerçekten öyle mi oldu?

Her insan doğar. Gün gün yavaş yavaş büyür. Yavaş yavaş yaşlanır hayat denen macerada… Bir insan kolay yetişmez, kolay büyümez bu hayatta… Ama çok kolay ölür mesela kafasını kesebilirsin bir döner bıçağıyla… Ona biçilen ömrü ve geleceğini elinden alıp Azraili olabilirsin. Düğün günü gelmeden bedenini kana bulayabilirsin… Eee Şeb-i Arûs mu bu? Cahil beyinlerin Şeb-i Arûsu yalnızca gerdektir… Söyle Mevlana, ruhunu Allah’a değil de, kullara teslim edenlere Şeb-i Arûs ne gerektir…

Orçun Gül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.