Dünya Kokuları

Üzerimize sinmiş olan sayısızca koku… Tarifinde zorluk çektiğimiz benzersiz kokular… Her bir kokuya gizlediğimiz anılar…

Koku duyusu bakterilerin dahi sahip olduğu en ilkel duyudur. Koku duyusu diğer duyulardan önce gelişmiştir. Görmek, insan gözündeki 4 ışık duyargası ile gerçekleşir. Dokunma; pacini, meissner, ruffuni ve krause isimli reseptörler ile gerçekleşir. Fakat bunlar koku alma duyusunun yanında sönük kalır. Çünkü insanda koku alma duyusuna yardımcı olan 1000’den fazla reseptör bulunmaktadır.

Koku duyusu sanıldığının aksine çok daha güçlüdür. Koku, sinyalleri ulaştırmada diğer duyulara göre daha kısa bir yol kullanır. Tüm duyular sinyallerini talamus adı verilen aktarma merkezine iletir. Fakat koku duyusu, sinyallerini talamusa iletmeden aracısız koku soğancığına iletir. Koku soğancığı, beynin ön bölümünde bulunur. Yani edindiğimiz tüm kokular, deneyimlerimizi kodlayan bölgenin yanına yerleşir. Bu sebeptendir ki burnumuza dolan her kokuyu bir anımıza ithaf ederiz. Anılarımızı kokulara bağlarız.

Dünya üzerinde birbirinden farklı yüzlerce koku bulunur. Kokular sadece anılarımızı hatırlatmakla kalmaz insan tedavisi için de kullanılır. Aroma terapi adı verilen bir tedavi kullanılmaktadır. Bu tedavi çeşitli kokuları kullanarak birçok hastalığın iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Bazı örnekleri şunlardır:

Çam ve yasemin kokusu sakinleşmemizde, lavanta uyku düzenlemesinde, nane gerekli konsantrasyonumuzu sağlamada, zeytinyağı gereksiz iştahı bastırmada ve kan şekeri tepkimizi iyileştirmede, vanilya modumuzu yükselterek bize mutluluk katmada, papatya gergin kaslarımızı gevşetmede, sandal ağacı kişinin rahat bir şekilde meditasyona girmesine, narenciye zihinsel canlılığımızı artırmada kullanılır. Bunun gibi birçok koku tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Koku duyusu, insanoğluna verilen en değerli hazinelerden birisidir. Eğer bunun bilincinde yaşayıp koku duyumuzun gerekliliklerini, bize yararlarını bilirsek ona verdiğimiz değeri artırmış oluruz.

Betül Dağ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.