Günün Sonunda | 31.Gün

31.Gün

29.06.2021

Sevgili Günlük!

Nereden baksan iki ay oldu sana yazmayalı. Bana daha uzun gelir oldu son günlerde. Kendimle çok mu yalnız kaldım dersin? Belki. Bu iki ayda çok şey değişti diyemem ama her şeyin de aynı kalmadığı kesin.

Bu iki ayda sana yazmaya tetikleyecek birkaç olay yaşadım ama yeteri kadar etki bırakmamışlar belli ki bende. Ancak bugün nihayete varan 2-3 günlük bir hadise artık sana geri dönmek durumunda bıraktı beni.

Ben anlatmayı çok severim Sevgili Günlük! En çok kendimi, sonra bildiğim bir şeyi ama anlatmayı sevmediğim bir şey de var benim. O da yapacaklarım ya da yapmayı istediklerim. Hiçbir zaman yapmayı istediğim şeyleri anlatmanın meraklısı olmadım. Ne yazmayı düşündüğüm bir romanın kurgusunu ne de yapmayı istediğim işi birilerine anlatmak cezbetti beni. Ben daima yaptıktan sonra anlatmayı seçmişimdir. Daima. Bunun nedenlerine inmek gerekiyor mu bilmiyorum ama böyleyim. Öyle böyleyim ki bazen damarıma basıldığında bile yapmayı beklerim.

Malumun haziranın sonuna dayanmışız. Bu yolun az ilerisi mezuniyet. 4 yıl boyunca kapımı çalmayan düşüncelerin aniden ses oluşuyla karşılaştım. Çevremdeki birtakım insanlar henüz finallerle boğuştuğum ve bir ameliyatın arifesinde olduğum bu gergin günlerde bir de tuhaf bir gelecek yargılanmasıyla karşılaştırdı beni. Beni takip edeceklerini, bir an önce bir işe girip girmeyeceğimi konuşmaya ve bunu söylerken rahmetli babamın bile takınmayacağı bir üslup takınmaya başladılar. Şok oldum.

Diyebilirsin, e ne yapacaksın başka? Ben de diyorum zaten Sevgili Günlük, ne yapacağım başka? Hayatım boyunca idealleri olan ve idealleri için uğraşan biri oldum. Her zaman bir planım, her zaman bir amacım oldu. Sıraladığım 18 tercihin 16’sını Türk Dili ve Edebiyatı yazarken de bir planım vardı, ikisini gazetecilikle doldururken de. Ancak gelinen noktada çevremdeki birtakım kişiler ben sanki 4 yıl boşuna okumuşum, 5 yıl önce çıkardığım kitabı boşuna çıkarmış, yaptığım tüm yayınları zevk için yapmışım gibi davranarak kendi alanımda iş aramamın önemsiz olduğunu iddia ederek Getir’de çalışabileceğimi söylemekteler. 21 yıllık yaşantısının üçte birini edebiyatla geçirmiş biri için biçilen görev buydu. O olmuyorsa bir yerde telefonlara bak diyen de oldu. Biraz daha zorlasalar üniversite bitirmişsin, astsubay ol bile diyecekler. Kafası başka yerde olmana rağmen sadece para için asker olan biri… Ne acı! Yıllardır yaşadığım toplumun neden sanattan, edebiyattan, bilimden ve kültürden uzaklaştığını düşünürken cevabına böyle ulaşmayı beklemiyordum.

İnsan durmayadursun, unutulabiliyor, önemsizleştirilebiliyor. 5 yıl önce ilk kitabımı çıkardığımda üzerimdeki parlak gözlerden birkaçı bana umutsuz gözlerle bakarak bugüne kadar boşa yaşamışım gibi önerilerde bulunuyor. Şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum Sevgili Günlük! Bu milletin kaliteli futbolcularının neden Avrupa’da yetiştiğini, yerli aşıyı neden hâlâ üretemediğimizi ve neden yeni yazar hazmedemediğimizi.

Tuhaf olan ben bu önerileri aldığım günün sabahında fantastik bir akademik kariyer planlamasının hayalini kurmuştum. Bu planların kültürüme, donanımıma ve kalemime katacak kazanımların yüceliğiyle mutlu olmuştum.

Bugün bu tuhaf öneriler kulağıma çarparken de susmayı tercih ettim. Oysa iki gün öncesinden olası bir karşılaşmada konuşulacağını biliyordum ve kendimi nasıl savunacağım da hazırdı. Ancak 7 yılıma duyulmayan saygı, önemsenmeyen mesleğim ve mesleğim olmayan bir işte sadece para kazanabilmek adına çalışmamın söylenmesi inebileceğim bir seviye değildi.

Günün sonunda Sevgili Günlük, kendi yolumdan gitmeyi seçtim. Yine yapacağım ve yaptıktan sonra anlatacağım.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.