Yaşanmamış Günlerden: Sonsuzluk ve Bir Gün

Sonsuzluk ve Bir Gün, Theo Angelopoulos yönetmenliğini yaptığı 1998 Yunanistan yapımı film. Başrolünü Bruno Ganz’ın üstlendiği film, ölümcül bir hastalığa yakalanan ve kısa bir ömrü kaldığını öğrenen yazar Alexander’ın sahil kenarındaki evinde geçirdiği son gününü anlatmaktadır. Alexander annesini, eşini ve geçmişini hatırlar. Evinde toparlandığı esnada eşi Anna’nın yazdığı bir mektubu bulur. Mektupta Anna 30 sene önce bir yaz günündeki mutlu anlardan söz etmektedir. Bunun üzerine Alexander geçmişle şimdiki zaman arasında bir yolculuğa başlar. Ama bu yolculuk onu pek memnun etmeyecektir. Yaşanmış sanılan günlerin yaşanmamış olması, mutlu sanılan dünlerin burukluklarla dolu olması.

Angelopoulos "Sonsuzluk ve Bir Gün" Eternity and a Day - YouTube

Sonsuzluk ve Bir Gün filmi maziye baktığımızda her şeyin aslında yaşadığımız anda sandığımız olmayabileceğini anlatıyor bize.

Geçmişini hatırladığında pek çok hata yaptığını hatta sadece hata yaptığını fark eder Alexander. Yalnızca kendi için yaşamış ve yalnızca çalışarak yaşamıştır. Yazmaya ayırdığı zamanı eşine ayırmamıştır. Yaşamı öğrenmeye ayırdığı zamanı yaşama ayırmamıştır. Üstelik tüm bunları fark ettiğinde her şey için çok geçtir. Eşi çoktan ölmüştür. Onunla doya doya vakit geçiremeden kaybetmiştir ve bunun sorumlusu da kendisidir. Vakti varken o başka şeylerle ilgilemeyi tercih etmiştir. Yolun sonunda ise çaresizliğiyle baş başa kalmıştır. Eşi, boş geçen bol zamanı ve hatta kendi ömrü dahi yoktur artık.

Filmin yönetmenin film karakteri için dediği gibi,  

“Yaşamı tanımak için o kadar çok vakit harcadı ki, kendisi yaşayamadı.”

Yazmak için, eseri için hep anlarından çaldığının farkına varır Alexander. Geçmişe dönüp baktıkça eşini hep yalnız bıraktığının acı gerçeğiyle karşılaşır. Mutluluklarından harcamıştır yaşamının farkında bile değildir üstelik.

Alexander; geçmişi hatırladığında, bugünkü haliyle maziye yolculuklar yaptığında, yaşlı haliyle, olayların geçtiği zamanın şekliyle, geçmişindeki insanlarla konuşması; geçmişi bugün ile birleştir, bugünü geçmişle. O maziye dönüp baktığında o an fark edemediği pek çok şeyin farkına varmaya başlamıştır.

Alexander geçmişi hatırlayınca yazmak için hep eşini yalnız bıraktığını, onunla yaşamak yerine yalnız başına çalışmayı seçtiği gerçeğini anlar. O şimdi ölüme yaklaşırken yaşadıklarını daha doğrusu yaşayamadıklarının acısını duymaktadır. Yapayalnızdır. Köpeğini bile kızına emanet edemeyecek kadar.

Filmdeki otobüs sahnesi onun hayatının bir özetidir. Otobüsün içindeymiş gibi dış dünyadan yalıtılmış bir hayat sürmüştür çünkü o. Yazmak için yaşamayı terk etmiş, yaşamamıştır, yaşama uzaktan bakmıştır.

Ve o artık çaresizdir elinden hiçbir gelmez. Yaşayamadığı yaşamıyla, “Yarın ne kadar sürer?” sorusuna eşi Anna cevap verecektir: Sonsuzluk ve Bir gün…

Eyüp Saka

One thought

  1. Geri bildirim: Yitik Şifa Yasam Koçu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.