Bulut Ekspresi: İlham Perisi Afife Jale Durağı

Bulut Ekspresi geldi yanaştı durağa. Yolcusunu aldı, koyuldu yoluna.

İstasyonun merdivenleri sallandı. Bir yolcu tırmanıyordu merdivenleri gurur ve heyecanla.  Bir yolcu daha vardı Eksprese binecek. Ama gelin görün ki geç kalmıştı, yetişememişti Bulut Ekspresine. Fakat o buna pek üzülmedi.

Ama çok kederlendi. Çünkü Bulut Ekspresi’ne binen diğer yolcuyla konuşmak, onun kendine verdiği ilhamı ona anlatmak istiyordu. Başaramadı. Ona yetişemedi. Ona kendisine ilham verdiğini anlatamadı bir türlü.

Ve beklemeye başladı. Bulut Ekspresi’nin tekrar bu durağa gelmesini beklemeye koyuldu. Uzun bir bekleyiş olacağını kestirebiliyordu.

Sahiden siz bu anıyı biliyor musunuz?

Oysa Bulut Ekspresi geçip gitti “bu anıyı bilmeyen var mı?” diye sormadan.

Apollo Sineması, 1920, Yamalar adlı bir tiyatro oyununun bitiş anındayız. Seyirciler ayakta elleri alkış tutmaktadır.  Uzak koltukta bir genç adamın gözleri dolar. Yanında oturan dostuna mutluluğunu anlatmaya çalışır. Çünkü…

Onu ağlatan gururlandıran şüphesiz Türk tiyatro sanatının gördüğü ilk kadın oyuncu Afife Jale’den başkası değildir.  Tiyatro sanatı bir devrim yaşar onun sahneye ayak basmasıyla.

Ama durmadı genç adam aldığı ilhamla bir tiyatro oyunu kaleme aldı. Oyunun konusu da edebiyatta bir devrim yaşatacaktı. Neden mi? İstanbul’da eğitim almış bir genç kızın Anadolu’daki serüvenini anlatan bir tiyatro oyunudur da ondan. Fakat Darülbedayi bu oyunu kabul etmez. Sahnelenemeyeceğini belirtir. Ve oyun yazarı pes edeceği yerde yeniden doğar ve tiyatro oyununu başka bir sanata, edebiyata, romana uyarlar. Gazetede tefrika etmeue başlar.

Kurtuluş savaşı yıllarında bu roman geleceğimize ilham oldu. Cepheye giden askerlerden, evlere, sokaklara ve oradan dönüp dolaşıp cepheye Atatürk’ün eline kadar ulaşmayı başardı.

Bildiniz mi eseri?

Tiyatro sevdalısı bir kadının, Afife Jale’nin büyük bir cesaretle çıktığı o sahnede ilham verdiği genç adam Reşat Nuri Güntekin ve romanın adı da Çalıkuşu’dur.

İşte o adam bekliyor istasyonda Bulut Ekspresi’ni, ilham perisi Afife Jale’yi ve onu ölümsüz kılan okurlarını.

Anı gözcülerine selam olsun.

ve TİYATROMUZ YAŞAŞIN

KAYNAKÇA:

Sunay Akın     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.