Günün Sonunda | 6.Gün

6.Gün

01.03.2021

Sevgili Günlük!

Eğer akşam yaptığım şeyi yapmasaydım bugün için sana bahsedeceğim pek heyecan verici şey olmayacaktı. Sıradan bir gündü. Şimdi tarihi not alırken fark ettim, ciddi ciddi Mart ayına girmişiz. Önceki yılları hatırlıyorum da Mart ayını severdim ben. Yani içimde pek altını dolduramadığım bir heyecanın vesilesiydi. Teknik olarak kışın bittiği ve ilkbaharın gelişinin müjdecisi. Sana kendimle alakalı bir alışkanlıktan bahsetmek isterim. Bu ve bundan önceki yıl haricinde her yıl Mart ayında baharın gelişini kutlardım ben. Ferdi Tayfur’un Çiçekler Açsın şarkısını açar, o şarkıyla coşar ve eğlenirdim. Tuhaf ki, bunu son iki yıldır yapmadığımı şu an, sana yazarken fark ettim.

1 yıl önce bugün kutlama yapacak bir halimiz yoktu. “Acaba Türkiye’ye gelmeden kurtulabilecek miyiz bu virüsten?” gibi bir soruyu cesur bir şekilde sorabildiğimiz, endişeyle dünyayı izlediğimiz günlerdi. Hatta bir sabah okula giderken metrobüste maske takan birini gördüğümde arkadaşıma şakayla karışık, “Oğlum bir şey var da benden mi gizliyorsunuz?” diye takıldığımı hatırlarım. Şimdi maske takmayan 1 kişiye öcü gibi bakıyoruz.

Yani anlayacağın, bahar coşkusu falan kalmamış bende. Farkında olmadan sıyrılmışım bu alışkanlığımdan. Üzücü bir durum. Alışkanlıklarımı seviyorum Sevgili Günlük! Kaldığım yerden devam etmeyi iple çekiyorum.

Bugün sıradan bir gündü dediğim gibi akşama kadar. Cemal Süreya ile alakalı birkaç inceleme yazısı okudum gündüz. Sonra da kabine toplantısının sonucunu izlemek adına televizyon karşısına geçtim. Üzücü anlardı Sevgili Günlük! Koskoca devletin bile reyting derdinde olduğunu gördüm. Sonuna kadar izlenmek adına, merak edilen tek konu, merak edilmeyen onlarca konunun sonunda paylaşıldı.

Ah sanırım ben de bugün öyleyim sana karşı. Önce söylemem gereken şeyi sona sakladım. Günün olayı bir itiraf Sevgili Günlük! Bugün hayatta en yakınım olan anneme bir sevgilim olduğunu söyledim, söyleyebildim. Bunun için bir tören yapmam da gerekmedi üstelik. Annem sevgilin mi var diye sordu, ben de sevgilim var diye cevap verdim. Gülme! Kendim olmayı seviyorum Sevgili Günlük! Bir şeyleri saklamadan dosdoğru ve biraz da muzip olmayı çok seviyorum. Ondan aldığım hediyelerden anneme bahsetmek çok keyifliydi ve gördüm ki annem de keyif aldı bundan. Bir bulmaca çözüyormuş gibi adım adım dinledi odamın en güzel objelerinin hikâyelerini.

Günün sonunda daha çok seviyor ve kafam biraz daha rahat hissediyorum. Kendim olmayı ve olduğum gibi görünmeyi seviyorum. Bu his en güzeli. Beni ben yapan şeylerden uzaklaşmamı engelliyor. Ve sen de Sevgili Günlük, beni ben yapan şeylerden birisin artık.

Servet Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.