Bulut Ekspresi: Can Yücel’in Küfretme Durağı

KÜFRETME DURAĞI

Cicili bicili, süslü püslü Bulut Ekspresi ne vakit bu durağa varacağını hatırlasa bir telaş, bir tedirginlik alır götürür onu bu durağa hemencecik. Durağa sakin bir giriş yapar, efendiliğinden asla taviz vermez Bulut Ekspresi. Sıkıyorsa versin!

İstasyonun merdivenleri titredi. İstasyondaki bütün duvarlar suspus kesildi. Bir ucu dışarı fırlamış, düzenini kaybetmiş istasyon taşları düzene girdi. Takım elbiselerini giyip nefeslerini tuttular. Bu sefer bir hata yapmak istemiyorlardı. 

Titreyen merdivenlerden sinirli adımlarla çıktı geldi Can Yücel. Eyvah! Ne olacak şimdi? Bulut Ekspresi dayanamadı öttürdü düdüğünü sordu. “Hayrolsun Can ağabey niye böyle sinirlisin?” dedi. Kesti attı sinirini Can Yücel bir tarafa. “Boş verin dostların söylemeye bile değmez!” bu cevabı bekliyorlar mıydı taşlar, duvarlar, istasyon, Bulut Ekspresi soramadım. Merakıma yenik düşmek ne haddimize Can Yücel varken mecliste!

Fakat iyilik dostluk yaramaz bizimkilerine. Yaramadı yine dayanamayıp ısrar ettiler, sorup sorup durdular. Eh iyi bir küfrü hak ettiler bence de etmedi işte Can Yücel. 

Bana şiirlerinde küfür etme diyorlar usulsüz…

Hop, ağzını topla kardeş! Yanlış haber birader… Ben açmadım bile ağzımı. Nerden geldi yapıştı bu buraya? Dedikodu? Uyduruk…  Yapıştırma…

Çok konuştuk yine dostlar çenemiz düştü yine. Toplamak gerek ağzımızı affedin. 

Küfür de bir sanattır, kullanmasını bilirsen demişti bir vakitler bir büyüğüm. Öyle mi? Bilemedim pek çok şey gibi bu da belirsiz kaldı kafamda.  Ama bildiğim bir şey varsa bazen etmelisin küfür. Rahatlatıyor insanı.

Can Yücel BBC’de çalışmıştır bir süre. Sonra da kovulmuş. Kim kovulmadı ki bu dünyada? Sanırım en güzel kovulma onun kovulması. Durun gitmeyin bir yere anlayım size anıyı. 

BBC’nin Türkçe yayınlar bölümünde spikerlik yapan Can Yücel 19963 yılının 3 Haziran günü BBC’de okuması için önüne bir konur. Hber: Nazım Hikmet yalancı dünyadan göçmüştür. Can Yücel dayanamadı bu acıya ve en babasından bir küfür salladı haberin ardından.  O an kovuldu işte BBC’den Can Yücel.

Küfür başa bela dostlar ama insanız nihayetinde.     

Eyüp Saka

Bilginin doğruluğu için KAYNAKÇA:

DURBAŞ, Refik, Edebiyat Anılarda Yaşar, Doğan Kitap, 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.