Bulut Ekspresi: Abidin Dino’nun Hattat Sırrı Durağı

Anılar Eksprese Biniyor

Anılar Eksprese Biniyor

Picasso Sırrı Sorarken

Abidin Sırrı Vermiyor

HATTAT SIRRI DURAĞI

Koşa koşa girdi istasyona anısıyla Abidin Dino. Geç kalmıştı. Yetişememişti. Bulut Ekspresi kapılarını kapatmış, düdüğünü öttürmüş ilerlemeye koyulmuştu. “Kaçırdı işte, ekspresi Abidin Dino!” derken hiç beklenmedik bir şey oluverdi. Bulut Ekspresi durdu, geç kalan yolcusunu da aldı. Ne görülmüş ne duyulmuş şey bu! Ne güzel değil mi sizin için duran bir tren olduğunu bilmek…

Ressam?..

Ne ressamı? Hangi ressam? Da Vinci mi, Michelangelo mu, Dali mi, Van Gogh mü Kahlo mu, Picasso mu?

Başka…

Hıııımmm!

Bizden biri canım, içimizden!

Şey… Şey… Hani Kaplumbağa Terbiyecisi var ya! Kur’an Okuyan Kız hatta…

Osman Hamdi Bey! Yok, o bu değil!

Abidin Dino bu! Bilinmeyen Türk ressamlardan biri o. Sen ben bilmeyiz değerini onun. Desem ki sayalım dostlarını hani derler ya “Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” O misal. Sayamayız.  Gerçi yukarıda birazını saymış bulunduk!

Bulut Ekspresi yolcularını tanıtmaz. Onların değerini anlatmaya çabalamaz. Bulut Ekspresi geçer gider. O giderken anı gözcüleri de bilir geçenin kim olduğunu ve onun değerini.

Abidin Bey,  İkinci Dünya Savaşı çıkınca Rusya’dan Fransa’ya gider. Paris’te bir atölye girer. O atölye de kimler yoktur ki! Gel zaman git zaman bir gün Abidin Dino resim çizerken yanına dostu Pablo Picasso sokulur. “Abidin!” der, “Sen ne ile çiziyorsun?” Abidin Dino “Sizin gibi fırça ile çiziyorum!” der. O der ama Picasso yemez bunları. “Ben bilirim kardeşim, sen fırça ile çizmiyorsun! Ne ile çiziyorsun?” Abidin Dino söylemez bir türlü. O fırça ile çiziyorum diye diretir, Picasso da bir türlü inanmaz. Anımızın geri kalan kısmını gelin bu anıyı bizimle paylaşan Zülfü Livaneli’den dinleyelim:

Abidin Dino vermiyor sırrı. Gece düşünüyor, üzülüyor. Ertesi gün diyor ki:

“Bak.” diyor. “Bizde hattatlar var Pablo.” diyor. “Bunlar birbirlerine sır verir ve sır onlarda kalır. El verir ve sır verir. Bu da” diyor “bir kuşun tüyüdür. Bunu bana bir hattat söyledi ve bu tüyü verdi ama bunun hangi kuşun tüyü olduğunu ben sana söyleyemem. Sırdır bu. Hattat sırrıdır, ben sana bu sırrı veremem. Al bunu sana hediye edeyim, bununla çiz.

Picasso onuna çizmiştir desenlerini.

Sır neydi acaba?

Eyüp Saka

Meraklısı için KAYNAKÇA:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.