Bugünün Nostaljisi

Hepimiz belirli bir ölçüde nostaljiyi seviyoruz. En basitinden unuttuğumuz eski bir çocukluk fotoğrafımız karşımıza çıktığında biraz gülümseyerek, hayran hayran ona bakıyoruz. Hep içimizden “Eskiler güzeldi ya.” diyoruz. Güzellik olgusunu belli bir zaman kalıbı içerisine hapsediyoruz. Bir fotoğraf ya da izlediğimiz bir videodaki mutluluğumuzu hep arıyoruz. Aslında tam o esnada elimize bir zaman makinesi verseler ve o ölümsüzleşen dakikalara bizi geri götürseler, mutluluğumuzun hiç farkında olmayacağız. Belki de bugün geçmiş fotoğraflara baktığımızda mutlu olduğumuzu düşünüyoruz, aslında mutsuzduk.

            Fotoğraf çekileceği zaman bize hep “Gülümseyin.” derler. İşte bu sözü duymayı hak edecek kadar mutsuzduk… Eski günlerimiz aslında bizim arzuladığımız ve hayal ettiğimiz kadar güzel değildi. Büyüyelim diye can atıyorduk, yıllar geçsin diye çıldırıyorduk… Bugün; bir gün 24 saatse, geçmişte de 24 saatti. Evet, belki anılarımızda yanımızda duran insanların çoğu şu an yanımızda değil ama bugün yine de yanımızda duran insanlar var. Bugün de fotoğraflar çekebiliriz, yaşadıklarımızı ölümsüzleştirebiliriz. Doğa bizi bekliyor, koca bir yaşam bizi bekliyor.

Ama geçmişi överken şu an içinde bulunduğumuz zamanın çok daha az farkına varıyoruz. Oysaki geçip giden kocaman bir şimdi var. Yarın nostalji olacak olan, “Ah! Ne güzel günlerdi.” diyeceğimiz bir şimdi var. Başımıza gelen bütün zorluklara inat, şükür diyebilme şansını bize veren bir şimdi var. Hep geçmiş unutulur derler, biz ne zaman şimdiyi unuttuk…

            Yaşadığımız çağın teknolojik gelişmelerinin bu durumu tetiklediği düşünülebilir. Ancak ben her konuda teknolojiyi bir günah keçisi olarak belirleyerek bu şekilde yargılamayı doğru bulmuyorum. Bence bu durumun sebebi insanların artık sadece zevk almak için bir şeyler yapmaktan vazgeçmeleridir. Duygularını yaşamak için bile düzgün zaman bulamayan modern toplum bireyleri bugünü unutur, geçmişle övünür. “Eskiden ne güzeldi.” der. Bu cümlede aslında özlediği geçmiş günlerdeki mutluluğu değildir. O geçmişi değil, kendine ve sevdiklerine zaman ayırabildiği günleri özlemektedir.

            Niçin çoğumuzun hafızasında kalan anılar güzel anılardır? Hiç düşündünüz mü? Çünkü bu zamanlar insanın kendisini en huzurlu hissettiği zamanlardır. Bu yüzden özlenen sadece geçmiş değildir, geçmişin içindeki güzel anlardır. Şimdi bir kahve alın elinize ve şimdinin içerisindeki güzel anılarınızı düşünün… Kısa bir süre sonra yüzünüzde bir gülümseme belirecek. İşte o zaman bugünün nostaljisini keşfedeceksiniz… “Eskiden ne güzeldi.” cümlesine saplanmak yerine “Bugün ne güzel bir gün.” demeyi öğreneceksiniz…

Orçun Gül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.