Dedikodu: Romanını Tamamlasın Diye Hapse Atılan Yazar

Bugün edebiyatın tarihini bize kazandırmış olan insanlar, eserlerini dergi ve gazetelerde haftalık yayımlayarak okuyucuyla buluşturmaktaydı. Bu yazarlar arasında biri vardı ki, belki de Dedikodu köşemizin şu ana kadar ki en enteresan olayının ana karakteri. Herkesçe merak edilen bir roman düşünün. Gazeteler kapış kapış gidiyor, herkes bir sonraki bölümü merakla bekliyor ve birden bölümler kesilince adeta kaos çıkıyor. Yazara ulaşılamadığı için gazete birkaç hafta durumu geçiştirmek zorunda kalıyor. En sonunda yazar bulununca da bir daha gitmesin, roman yarım kalmasın diye hapsediliyor. O yazar şimdilerin bir nebze unutulmuş ama zamanının aranan adamı Kemalettin Şükrü’den başkası değildir.

1930’lu ve 40’lı yılların tarihi romancısıdır. Dönemin en çok okunan yazarlarından olan Kemalettin Şükrü, denizle alakalı bir romanını Son Posta gazetesinde yayımlamaktadır. Romanının parasını haftalık olarak alan Kemalettin Şükrü parasını aldıktan sonra Romanya’ya gezmeye gider. Fakat uzun bir süre geçmesine rağmen dönmez. Gazetenin elindeki bölümler tükenince gazete zor durumda kalır ve “Yazar rahatsızlandı, bu yüzden tefrikaya devam edemiyoruz.” diyerek okuyucuları sakinleştirmeye çalışır fakat Kemalettin Şükrü bir türlü dönmediği için bu minvalde özür yazıları git gide çoğalır.

Sonunda Kemalettin Şükrü Romanya’dan döner. Gazete yazara tepkilidir. Bir karar alınır ve karara göre Kemalettin Şükrü romanını tamamlayana kadar kilit altında tutulacaktır. Gazetenin sahibi, yazarı odasına götürür ve şu sözleri söyler:

“Romanını burada yazıp tamamlayacaksın. Dışarı çıkmak yasak. Sana pencereden, demir parmaklıklar arasından yemeğin verilecek, çay ve kahven uzatılacaktır. Paranı da tam alıp mahpusluktan kurtulacaksın.”

Kemalettin Şükrü romanını tamamlayana kadar adeta hapis yatar. Bir zaman sonra romanını tamamlar ve hapis hayatından kurtulur, roman tefrika edilir ve sona erer. Ancak gazetenin telefonları okuyucular tarafından yeniden çalar ve soru yağmuruna tutulur:

“Yahu, yanan kalyondan dört denizci kayığa bindi, sahile üçü çıktı. Dördüncü denizci nerede?”

KAYNAKÇA

Refik Durbaş, Edebiyat Anılarda Yaşar, Doğan Kitap, 2018 (S.91-92)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.