2020 Nobel Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu!

2020 Nobel Edebiyat Ödülü Verildi.

2020 Nobel Edebiyat Ödülünü Amerikalı şair ve denemeci Louise Glück kazandı.

Uzun zamandır adından pek de iyi söz ettirmeyen ve artık tartışmalarla boğuşan dünyanın en eski ödülü Nobel Ödüllerinden Edebiyat Ödülü sahibini buldu.

Bilindiği gibi 2018 yılında edebiyat ödülleri öncesinde bir seks ve taciz skandalının yaşaması sebebiyle ödül töreni ertelenmiş ve Polonyalı yazar ve şair Olga Tokarczuk, Nobel Edebiyat Ödülüne ancak 2019 yılında kavuşmuştu. 2019 yılında ise savaş destekçisi ve Sırpları ve Sırp katliamının savunan Avusturyalı yazar Peter Handke Nobel Edebiyat Ödülünü olmuştu.

İsveç Akademisi, 2020 Nobel Edebiyat Ödülünü Amerikalı şair Louise Glück’e “sade güzelliği ile bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesi” ile ödüle layık olduğunu açıkladı.

Louise Glück bu yıl ki ödülü kazanmasıyla Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan kadın yazar sayısını 16’ya çıkardı.
77 yaşındaki Amerikalı şair ve denemeci Louise Elisabeth Glück, Nobel’den başka ABD’de Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası, Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Ödülü, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Bollingen Ödülü gibi birçok önemli edebiyat ödülünün de sahibidir. 

Genellikle otobiyografik bir şair olarak nitelenen Glück duygusal yoğunluk, kişisel deneyimler ve modern yaşam üzerine meditasyon yapmak için sık sık mit, tarih ya da doğadan yararlanmasıyla bilinmektedir.

Glück, şiirlerinde travma, arzu ve doğanın aydınlatıcı yönleri ve varoluşsal umutsuzluğu gibi temaları işlemiştir. Bu geniş temaları keşfederken, şiirleri üzüntü ve izolasyonun açık sözlü ifadeler kullanmıştır.

Bugüne dek 12 şiir kitabı yayımlanan şairin Türkiye’de yayımlanan ilk ve tek kitabı olan Seçme Şiirler kitabı 1994 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.