Tiyatrocular Şeffaflık İstiyor: Gerçek Tiyatrolara Destek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tiyatro konusunda taleplere, eleştirilere ve ihtiyaçlara kulak tıkamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bakanlıktan yapılan açıklama hem tiyatrocuları hem de tiyatroseverleri heyecanlandırmıştı. Açıklamada pandemi tedbirleri kapsamında alınan kısıtlama kararlarının tiyatroyu etkilemeyeceği ve açık alanlarla tiyatro yapılabileceği ifade edilmişti. Ancak 6 aydır hiçbir geliri olmayan ve giderlerle boğuşan tiyatroculara yeterli düzeyde bir destek verilmedi.

Bu bağlamda başvuru ile işlem yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı bazı tiyatroları vergi borcu olduğu için kapsam dışına alırken bazılarına da yetersiz bir destekte bulundu ya da altı boş açıklamalar yaptı. Hal böyle olunca pek çok tiyatro ve tiyatro topluluğu konuyla alakalı bildiriler yayınladı. Tüm tiyatrocuların talebi, sürecin şeffaf bir şekilde yönetilmesi.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin paylaştığı bildiri şu şekilde:

“Sadece şirket ismi ve oyun ismi şeklinde açıklanan listenin insanların zihninde soru işaretleri oluşmasına yol açtığı açıktır. Demokratik bir ülkede olması gereken şeffaflık ilkesi çerçevesinde bu şirketlerin hangi toplulukları temsilen başvuruda bulunduklarının, ne kadar destek aldıklarının, hangi kriterlerle desteğe layık görüldüklerinin, destek alamayan toplulukların hangi kriterler çerçevesinde reddedildiğinin açıkça kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.
Destek programını belirleyen komisyonun kimlerden oluştuğunun kamuoyu ile açıkça paylaşılmasını talep ediyoruz.”

Öte yandan önemli tiyatro topluluklarımızdan olan Tiyatro Kalemi tüm şartları karşılamış olmasına rağmen kapsam dışı tutulmuştur. Tiyatro Kalemi’nin paylaşımı da şu şekilde:

Kadıköy Halk Tiyatrosu da şartları karşılıyor olmasına rağmen reddedilmiş durumda. Devletin desteğinden gerçek tiyatroların yararlanmasını talep etmekteler.

Kadıköy Emek Tiyatrosu da yaptığı açıklamada sürecin yanlış işlediğini ve yeniden başvuru imkanı verilmesi gerektiğini ifade etti.

Darağacı Sanat olarak süreci yakından takip ediyoruz. Tiyatrocular yardım değil, gerekli olan desteği talep ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyu yeniden ele almalı ve sanatçısına kulak vermelidir. Süreç, aylardır bu zorluğu yaşayan insanların da görüşünü alarak şeffaf bir şekilde ilerlemeli ve herkesin memnun olacağı bir sonuca varmalıdır. Yaşasın tiyatro, yaşasın sanat!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.