Görünmez

Merhaba! Sesimi duyan var mı? Buradayım! Dikkatli bakın. Göremediniz mi? Peki… Zorlamanın alemi yok o halde. Aslında çok iyi tanıyorsunuz beni! Desem de inanmayın. Aldanmayın da. Tanımadığınıza eminim. Öylesine tanınmıyorum ki, “Görsem tanırım.” cümlesini dahi duyamayacağım hiçbir zaman. Çünkü ben görünmezim.

Görünmezlik iksirini içmedim. Hatta bu işi bulana dek olmadığını sanırdım fakat yanıldım. Görünmezlik benim mesleğim.

“Hadi ama illaki görmüşüzdür bir yerde.” diyeceksiniz ya demeyin. Aştım bunları artık ama sadece farkındalık yaratmak istiyorum belki de anlatarak. Beni kırmamanızı değil, görmenizi istiyorum sadece. Ya da görmezden gelmemenizi. Bu kadar kör olmayı hak etmiyorsunuz siz güzel insanlar.

Ben görünmezim. Sizler eşinizle dostunuzla caddelerde, sokaklarda gezerken ben hep sizi izlerim. Eşim benzerim çoktur benim ama ona rağmen görünmezim. Hatta kaldırımlarda yolunuzu gözlerim ama yine de görünmezim. Sizle sohbet etmeye çalışırım, yeri gelir karşınıza atlarım, güzel Türkçem ve tatlı dilimle ilginizi çekmeye uğraşırım ama yine de görünmezim. Öyle bir görünmezlik ki bu; beni geçer geçmez, “Ay bunlarda çok oldu.” dediğinizi duyarım. Adım başı bana rastladığınızda belki de eve gidip “Ay ne yapışık şeyler be şunlarda!” laflarınıza alet olurum. Ben hepinizi görüyorum, hepinizle konuşuyorum, sesimi bazen duyurmayı da başarabiliyorum ama yine de görünmezim.

Sizi durdurup sormayı başarabilsem hepiniz, “Adabı muaşeret.” dersiniz, “İlla edep illa edep.” diye süslersiniz, hatta “Yazık ya onlar da insan.” diyerek ileri de gidersiniz ama bir kez olsun beni görmezsiniz. İnanın meraklısı değilim sohbetinizin. Bayılmıyorum da her birinize kibarlıklar taslayıp şekilden şekle girmeye ama ne yapayım? Bu da benim kazancım. Yeri gelir bir yere sokmaya çalışırım sizi, yeri gelir reklam yapmaya çalışırım, yeri gelir davetime icabet beklerim. Siz de sadece yapmaya çalıştığım şeyi görürsünüz. Ne beni görürsünüz ne de neden yaptığımı. Neden kaçıyorsunuz benden? Neden karşıya geçiyorsunuz yapmaya çalıştığım şeyi görünce aniden? Yapmaya çalıştığım şeyle geçineceğimi ve eğer onu yapamazsam geçinemeyeceğimi çok iyi biliyorsunuz. Hatta kalabalık ortamlarda kendi çok bilmişliğinizi göstermek için beni ve benim gibileri kullanıyorsunuz. “Nasıl geçiniyorlar acaba bu devirde?” sorunuza, “Yazık ya onlar da insan.” tespitiniz katılıyor. Biz insanız da neden hemcinsimizden insanlık göremiyoruz ki?

Zor değil, inanın. Gözlerimin içine bakmanız, bir kafa selamı çakmanız, yapmaya çalıştığım şeyi yapmamı sağlamanız, gerçekten zor değil. Eğer yapmaya çalıştığım şey ilginizi çekmiyorsa bile, benim o an asgarinin altında olan ücretimi alma çabama saygı duyup destek olmanız zor değil. Bu zor gelse bile size, benim kibarlığıma yakın bir kibarlıkta teşekkür ederek istemediğinizi söylemeniz, kısaca beni görmeniz hakikaten zor değil.

Zor olan benim yaptığım. Onca kötülüğün göründüğü, gülünüp geçildiği hayatta görünmez olmak…

Evet, ilk soruma dönelim. Görebildiniz mi isyanımı, haykırışımı? Hadi canım! Hâlâ mı göremediniz? Az kaldırın başınızı bencillikler kaldırımından da size uzanan ele bir bakın.

“Merhabalar hanımefendi, buyurmaz mısınız?”

“Marketimizin açılışına davetlis…”

“Efendim kampanyalarımıza bakmak is…”

“Baksana lan buraya laf söylüyoruz kauçuk!”

“Bana mı diyorsun?”

Hah ne tuhaf. Görebilmeniz için kaba olmam gerekli. Düşündüm de, tuhaf değil aslında. İyilikten bile maraz doğuran insanoğlu değil miydi?

Umarım isyanımı yazdığım bu broşürü dağıtırken alıp okuyacak birini bulurum.

Agâh Ensar Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.