Tiyatroculardan Tepki: Tiyatromuz Yaşamasın mı?

Bakanlık sözünde durmadı!

Destek Alamayan Tiyatroların Kurucuları Sözcü’ye konuştu!

Tiyatrocular kendilerinin ölüme mahkûm edildiğini belirterek taleplerinin karşılanmasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekli şartları yerine getiren tüm özel tiyatrolara destek vereceğini açıklamasının ardından 390 özel tiyatro destek paketine için başvuru da bulundu. Ancak Bakanlık, 328 özel tiyatroya 12 milyon TL yardım yapılacağını duyursa da Bakanlığın öne sürdüğü şartları yerine getirmesine karşın destek alamayan 62 özel tiyatronun neden destek paketi alamadığı açıklanmadı.

Bakanlıktan destek paketi alamayan tiyatrocular Sözcü’ye konuştu!

 Devlet sanatçısı ve tiyatrocu olmasının yanında Ayna Tiyatrosunun Kurucusu olan Dilek Türker, yaptığı açıklamasında “7 yıl Türkiye’yi temsil etmiş devlet sanatçısı unvanını almış Dilek Türker’e, Ayna Tiyatro’nun Nazım oyununa pandemiye rağmen destek vermediler” dedi.

Sözlerine 30 yıldır özel tiyatro sahibi olan tek kadın sanatçı olduğunu dile getirerek devam eden Dilek Türker, “1990’da Aziz Nesin’in yazdığı oyun için tiyatro kurdum ve yurt dışından Türkiye’ye döndüm. Aziz Nesin’e, Ataol Behramoğlu’na, Rekin Teksoy’a, Melisa Gürpınar’a, Tuncer Yüceloğlu’na, Ayşe Kulin’e oyunlar yazdırdım. 55 yıldır sahnesinden hiç ayrılmamış, yurt dışında 7 yıl Türkiye’yi temsil etmiş devlet sanatçısı unvanını almış Dilek Türker’e, Ayna Tiyatro’nun Nazım oyununa pandemiye rağmen destek vermediler” dedi.

 İzmir’de bulunan Tiyatro Kalemi Tiyatrosunun Kurucusu Kamer Yıldız Ok, tüm belgeleri eksiksiz tamamlayıp başvurmalarına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün özel tiyatrolara vereceği destekten faydalanamadıklarını söyledi. 2018 yılında destek aldıklarını, geçtiğimiz yıl alamadıklarını ve bu yıl da başvurularının karşılık bulmadığını belirterek sözlerine devam etti:

“2020’de destek alabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘vergi borcu yoktur’ belgesi istendi. Biz de kredi çekerek ve vergilerimizi ödeyerek, destek paketine başvurduk. Bizim tüm çalışanlarımız sigortalı. Tuvaldeki Kadınlar isimli sosyal mesafeyi de gözeten yeni bir oyun kaleme aldık. Yerli yazar kıstasını da karşılıyorum. Başka bir mesleği olup da tiyatro icra edenlerden değilim. Bakanlık, gerekli şartları karşılayan tüm tiyatrolara destek vereceğini açıklamıştı. Sonuç açıklanınca listede olmadığımızı gördük. İzmir’den bakanlığa başvuran tüm tiyatroların listeye alındığını, Tiyatro Kalemi’nin destek dışında bırakıldığını gördük.”

Ok, “Sizce neden destek alamadınız?” sorusuna ise “Kişisel olarak söylemem gerekirse, söylemlerimizle alakalı diye düşünüyorum. Sessiz kalan topluluklar arasında olmadık. Hak mücadelesini sürdüren bir ekip olduk. Kendim de bu mücadeleyi sürdürdüm. Tiyatromuzun emekçileri de bu mücadeleyi sürdürdü” cevabını verdi.

Zor durumda olduklarının altını çizen Ok, şu anda çare olarak tiyatroyu kapatmayı düşündüklerini ifade etti.

Kadıköy Halk Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül Yalçıner, 4 yıldır devlet desteğine başvurduklarını, bu sürede yalnızca 2017’de Mor isimli kadın oyunu ile destek alabildiklerini dile getirdi.

“Pandemiden dolayı ne kadar sahneye çıkabileceğimizi kestiremiyoruz. İlk defa bir sezonda 1 aylık programımız bile belli değil. Bu dönemde en büyük desteği Kadıköy Belediyesi’nin Özgürlük Parkı Festivali’nde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sokakta Sanat Var organizasyonunda oynayarak aldık. Aylar sonra tekrar sahneye dönmemizi sağladıkları için bize umut oldular.” diyerek açıklamasına devam eden Ayşegül Yalçıner, Tiyatrodaki tüm oyunların Ali Yalçıner tarafından kaleme alındığını belirtti.

“Hani deniyor ya; destek yaparken yerli yazarların oyunlarını tercih ettik diye… Şimdi sormak isterim; yazarımızı yeterince yerli mi bulmadılar? Ki ‘Celile’ Nazım Hikmet’in annesinin hayatını anlattığımız, Nazım’dan şiirlerle ve şarkılarla bezeli bir metindir. Nazım Hikmet ismi mi yetersiz gelmiştir seçici kurula? Ya da Nazım’ın annesi, Türkiye’nin değerli ressamlarından Celile’nin hayatı mı yetersizdir?” diyerek söylerine devam etti.

 “Tüm kriterlere uyduğu halde destek alamayan 62 tiyatronun kusuru nedir? Bu devlet olarak birilerini cezalandırma yöntemi midir?” diye soran Yalçıner, seçici kuruldaki isimlerin kimler olduğunu, bu isimlerin yılda kaç oyun izlediğini sorularını sorusuna ekledi.

Yalçıner, sözlerini şu kelimelerle sonlandırdı: “Devletin bizim gibi tiyatrodan başka mesleği olmayan meslektaşlarımıza destek olmaması demek bizim ölmemiz demek. Kısacası biz ‘Tiyatromuz Yaşasın’ dedikçe bize ‘ölün’ diyorlar. Devlet eğer hakikaten sanatı destekleme konusunda iyi niyetli ve samimiyse SGK ve vergi borcu olduğu için devlet desteğine başvuramayanlar ve başvurup da reddedilenler için ek destek sağlasın ve haklı taleplerimize kulağını tıkamasın.”

Küçük Salon Tiyatrosunun Kurucusu Emre Tandoğan, son altı senedir gerekli koşulları yerine getirdikleri halde destek alamadıklarını açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti:

 “Küçük Salon’un kuruluşundan bu yana her sene sahnelediğimiz projelerden en az biri birçok dalda ödüle layık görülmüştür. Pandemi dolayısıyla aksayan işlerimize, 7 aydır kilit vurduğumuz tiyatromuzun biriken kiralarına bir umut olarak özellikle de yerli bir yazarımıza ait bir proje ile başvurumuzu yine gerçekleştirdik ama aynı sonuçla karşılaştık. Bu proje yardımlarının popülist bir çizgide ve bazılarını daha çok kollayan bir anlayışta gerçekleştiğini düşünüyoruz. Herkes tarafından daha görünür olan tiyatrolara yardım yapılması kamunun gözünde devletin sanata destek olduğu izlenimi yaratıyor olsa da bizler gibi özgürlükçü ve sanatta yeniliği arayan tiyatroları yıkıma sürüklüyor.

Bakanlık tarafından yapılan desteğin daha geniş bir çerçevede düşünülerek yapmasının zorunluğunu belirten Tandoğan, böyle yapılmazsa farklı akımlar yaratmaya çalışan tiyatroların hiçe sayılmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Haberin tamamına ulaşmak için Sözcü gazetesine bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.