Umut Mumu Venedik’te Yandı: Azra Deniz Okyay Bizleri Gururlandırdı!

Son günlerde sanat dünyasında umut kırıcı gelişmeler yaşanırken sanata, sanatçıya ve sanatseverlere umut mumu Venedik Film Festivali’nde yandı. Türkiye’nin kadın yönetmenlerinden biri olan Azra Deniz Okyay,  Hayaletler (Ghosts) adlı ilk uzun metrajlı filmiyle, Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’ünün sahibi oldu.

Hayaletler filmi, 77. Uluslararası Venedik Film Festivali’ne Türkiye’den katılan tek yapım olurken genç yönetmen Azra Deniz Okyay almış olduğu bu ödülle Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den ödül alan ilk kadın yönetmen unvanının da sahibi oldu. Okyay almış olduğu bu ödül ve unvanla adını Türk sinema tarihine altın harflerle yazdırmasının yanı sıra yönetmen olmaya hevesli sanat aşığı gençlere de örnek olacaktır.

“Çok fazla mesaj aldık ve insanlara böyle bir dönemde umut vermek beni daha çok mutlu etti.”

Genç yönetmen Azra Deniz Okyay, festival sonunda yaptığı açıklamasında, “Çok yoruldum. Tabii bir mutluluk sarıyor insanı ama bu gurur duymaktan çok, kendi işimizi yapıp emeklerinin karşılığını almak ve takdir edilmekten kaynaklanıyor. Maalesef törende oyuncularımız yoktu. Pandemi sırasında böyle bir şey yaşamak ilginçti. Çok fazla mesaj aldık ve insanlara böyle bir dönemde umut vermek beni daha çok mutlu etti. Tanımadığım insanlara umut olduğumuzu fark ettik.” ifadelerine yer verdi.

Başrollerini Nalan Kuruçim, Beril Kayar, Dilayda Güneş ve Emrah Özdemir’in paylaştığı “Hayaletler” filmi, ülke genelinde büyük bir elektrik kesintisinin yaşandığı bir günde yolları kesişen dört karakterin hikâyesini konu alıyor. Kentsel dönüşüm ekseninde bir araya gelen bu dört karakterin kesişen öyküsü günümüz Türkiye’sini distopik bir portre ile çizmektedir. Filmin görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk yapmıştır.

Filmin senaryosunu çok umutsuz bir anında yazmaya başladığını dile getiren genç yönetmen, “Ben yaşadığım ülkede ve ortamda insanlarla yaşadığımı hissedebilmek için de bu filmi yazdım. Bunu bir halı dokumasına dönüştürdüm ve bu insanları bu dinamikleri anlamak için yazdım. Bir şekilde kendi jenerasyonumu arşivlemek istedim. Sinema olarak da farklı bir şey koyabildiğimizi düşünüyorum. Hepimizin değişime ihtiyacı var. Dün ödül töreninde Greta Thunberg’in şu sözleriyle bitirmiştim konuşmayı. Umut bulaşıcıdır” kelimelerini kullandı.

Hayaletler filminin Türkiye’deki Gala gecesi ise gelecek ay 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak. 3-10 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri önüne çıkacak olan filmin vizyon tarihinin ise önümüzdeki aylarda belli olması bekleniyor.

Azra Deniz Okyay’ı bu başarısından ötürü tebrik ediyor, bizlere bu zor günlerde aşıladığı umut ve yaşattığı gurur için kendisine teşekkürü bir borç biliyoruz. Dileriz ki açtığı bu yol, sinemamıza bir ışık olur. Sizler var oldukça bulaşan tek şey umut olacak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.